Faaliyetlerimiz

Her türlü zırhlama ve çözümlerini , hizmetini  ve standart olmayan ve ihtiyaca uygun projeleri çözmek için yılların verdiği tecrübeyi kullanıyoruz. Her zaman zorlukları üstlenir ve onları bir sonuca ulaştırırız.

You are here:

Zırhlama Hesapları ve Projelendirilmesi

Ülkemizde bu konudaki çalışmalar Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafınca yayınlanan kural ve yöntemler doğrultusunda yapılmaktadır.

 

  • ZIRHLAMA HESAPLAMALARI KILAVUZU RSGD – KLV – 006 da belirtilen değerler baz alınarak uzun ve titiz bir çalışmanın donucunda bir radyoloji odasının zırh malzemesi ve kalınlıkları ortaya çıkmaktadır.
  • Yönetmelikte yer alduğu hesapalma şekli ile her duvar için ayrı ayrı zırhlama kalınlıkları bulunur.
    Zırhlama hesaplarının yapılmazsı ve projelendirilmesi.
  • Radyoloji odalarının kurşun kaplanması işi.
  • Nükleer tıp, Sıcak oda v.b. gibi özel uygulamalar.
    Projeye özel kurşun levha ve tuğla üretimi.
  • Kurşun kapı ve kurşun cam temini.
  • MR – RF Oda kaplamaları, ESD Zemin kaplama.

Radyoloji Odaları Kurşun Zırhlaması

Üst üste binmeler, köşe kıvrımları, kapı pencere kenarları, havalandırma aksamları en ufak sızıntının dahi olmaması gereken bu işlemde uzman personel farkını ortaya koymaktadır.

Doğru hesaplamalar ile projelendirilen bir çalışmada uygualamanın da aynı hassasiyetle yapılması gerekir.

En ince ve en ufak levhanın 23 kilogram olduğu düşünülürse montaj esnasında ne kadar dikkatli davranılması gerektiği anlaşılacaktır.

Üst üste binmeler, köşe kıvrımları, kapı pencere kenarları, havalandırma aksamları en ufak sızıntının dahi olmaması gereken bu işlemde uzman personel farkını ortaya koymaktadır.

Nükleer Tıp, Sıcak Oda, LİNAC v.b. Uygulamalar

PET-CT, X Ray, Gama gibi genel radyoloji konuları ile birlikte özel bilgi gerektiren farklı uygulamalarda da gerek malzeme temini gerekse monajı firmamız faaliyet alanları arasındadır. GAMA kurşun konusunda tüm alanlarda imalat ve/veya temsilcilik bazında faaliyet göstermektedir.

PET-CT, X Ray, Gama gibi genel radyoloji konuları ile birlikte özel bilgi gerektiren farklı uygulamalarda da gerek malzeme temini gerekse monajı firmamız faaliyet alanları arasındadır.

GAMA kurşun konusunda tüm alanlarda imalat ve/veya temsilcilik bazında faaliyet göstermektedir.

-Özellikle çalışanların radyoizotoplarda korunması için gerekli radyasyon korumalı sıcak hücreler (hot cells)

-Atık konteyneri, kurşun paravan, tailot çivisi, kurşun eldiven, kurşun önlük gibi yan ürünlerin imalat.

-Kalibrasyonlu cihazlarımızla sızdırmazlık testleri ve yıllık periyodik ölçümler.

Kurşun Levha Kurşun Tuğla

Projeye göre imal edilen levha ve tuğlaların montajı.

Her ebatta kurşun levha ve tuğla imaları.

Kırlangıç geçme kurşun tuğlalar

Projeye göre imal edilen levha ve tuğlaların montajı.

Kurşin çivi,bilye,külçe gibi özel imalatlar.

Kurşun Kapı Kurşun Cam Uygulamaları

LINAC kapı çözümleri. Hermetik kapu uygulamaları.

Kurşun kapı uygulamaları.

Her ebat kurşun cam temini.

Yerinde montajlı teslim.
LINAC kapı çözümleri.

Hermetik kapu uygulamaları.

Kurşun paravan imalatı.

Kurşun Levha

Kurşun levhalar fiziksel özelliği bakımından dayanımı kuvvetli olan ve genellikle X ışınlarını veya ses dalgalarını engellemek amacıyla kullanılan bir malzeme türüdür. Günümüzde Radyoloji merkezleri, konferans, Show merkezleri ve Gemi inşaatı vb. sektörlerde kullanımı devam etmektedir. TS EN 12588 kalite belgesine sahiptir.

Kurşunlu Cam

Röntgen ve CT odaları için gözlem ve yalıtım camlarında, tıbbi tanı ekranlarında, laboratuardaki koruyucu pencerelerde, koruyucu gözlük lenslerinde, havaalanı güvenlik ekranlarında kullanılır. Cam pervazlarının da kurşun kaplanması ile birlikte maksimum koruma

Kurşunlu Paravan

Nükleer tıp üniteleri ve radyoloji odalarında radyasyona oda içinde bölme oluşturmak için kullanılır. TAEK standartlarına uygundur. Paravan içerisine yönetmeliğe uygun kurşun zırhlama yapılarak maksimum koruma sağlanır.

Kurşun Tuğla

Kurşun tuğla, sıcak oda (nükleer tıp, radyoaktif ve radyofarmasotik çalışma) alanlarında kullanılan ve hücresel hale getirilebilen radyokorunum özelliğine sahip TS 8030 standardına uygun bir koruma ürünüdür.